07/06/2021

אטימת אוזנית העליה השמאלית על ידי התקן ווצ’מן Watchman למניעת שבץ מוחי

פרפור פרוזדורים (atrial fibrillation) הינה הפרעת קצב הלב הנפוצה ביותר, ואחת ממחלות הלב השכיחות בגיל המבוגר.

מצב זה, בו נחלש מנגנון הקיצוב הטבעי של הלב ומתפתחת פעילות חשמלית חריגה בעליות שמקורה בדרך כלל בוורידי הריאה, מוביל לכך שהעליות מאבדות את יכולתן להתכווץ באופן סדיר ונכנסות למצב של רטט או רעד מהיר ולא מאורגן.

היעדר התכווצות קצובה ומאורגנת של העליות גורם להאטה של זרימת הדם ולהיווצרות קרישי דם בתוך העלייה. במרבית המקרים, הקריש ייווצר בחלקה הצדדי של העלייה המכונה ‘אזנית’, שצורתו דומה לשק מאורך וצר. קרישי דם שנוצרים באוזנית עלולים להיסחף ממנה למחזור הדם העורקי, ובכך מהווים סיכון גבוה לתרחיש של תסחיף לאיברים שונים ובעיקר לשבץ מוחי. על כן, מרבית החולים עם פרפור פרוזדורים זקוקים לטיפול קבוע בתרופות מדללות דם, זאת במטרה לפרק את קרישי הדם שנוצרו ולמנוע היווצרות קרישי דם חדשים. הסיכון להופעת קרישי דם תלוי בגורמים רבים, ביניהם, גיל המטופל ונוכחות של מחלות כרוניות, כגון סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.

מאידך, גיל מבוגר ומחלות רקע מסוימות מגבירים גם את הסיכון לדימום. למשל, קשישים הסובלים משבריריות כלי דם במוח, חולים שחוו דימום תוך מוחי או תוך עיני בעבר, מטופלים עם פוליפים מדממים בדרכי העיכול ובמערכת השתן, או מטופלים הסובלים מבעיות נוירולוגיות עם חוסר שיווי-משקל או נטייה ליפול ולהיפצע.

טיפול מדלל קבוע, המגביר גם לכשעצמו את הסיכון לדימום, עלול להיות מסוכן עבור חולים אלה. ישנם אף מצבים רפואיים מסוימים אשר בהימצאם נימנע לחלוטין ממתן טיפול מדלל דם מונע (התווית נגד מוחלט).

הסיכון הכפול, סיכון לשבץ בשילוב סיכון לדימום, מציב את המטופל במלכוד ומהווה איום משמעותי לרווחתו הבריאותית ולחייו. במקרים אלה, בהם לא קל לקבוע את אסטרטגיית הטיפול המועדף, השתלת התקן ה’מטריה’ באזנית העליה השמאלית עשוי להוות פתרון מצוין. ההתקן המדובר, תפקידו לאטום לחלוטין את אזנית העליה, אותו שק ארוך וצר בשולי העליה, ובכך למנוע תסחיף קריש דם ממקור זה. חסימת האוזנית על ידי ‘מטריה’ מאפשרת הפסקה בטוחה של תרופות מדללות דם, ואף מקטינה את הסיכון לתסחיף ביותר מ- 90% ואת הסיכון לדימום ב- 100%. משמע, המטופל יכול להפסיק בבטחה את הטיפול התרופתי לדילול דם, זאת מבלי לחשוש מסיכון לשבץ מוחי.

השתלת ההתקן מתבצעת בהרדמה כללית ובאמצעות צנתור בגישה דרך וריד המפשעה ימנית. ההליך אורך כשעה, ולאחר התאוששותו מן ההרדמה, חוזר המטופל לשגרה תוך שעות ספורות. תהליך החלמה מהליך זה נמשך ימים בודדים בלבד.

בכדי להעריך את נחיצות ההליך ואת התאמת המטופל להשתלת התקן ה’מטריה’ באזנית, מבוצעות בדיקות מקדימות וביניהן בדיקת אולטרסאונד של הלב אשר מתבצעת דרך הוושט (Trans-Esophageal Echocardiography), בדיקת טומוגרפיה לבבית, סיטי (Сardiac CT).

בהמשך, יידרש המטופל לביצוע בדיקות נוספות במסגרת המרפאה המתמחה במניעת שבץ מוחי.

Made on
Tilda